Детето на 2 години вече има по-добри езикови и социални умения. То е активен участник по време на семейните хранения. Децата на 2 години не трябва да пият от бутилка, и могат да се хранят със същата храна, както цялото семейство. Дневният им режим включва три основни, здравословни хранения и две междинни закуски. В статията разглеждаме съвети за полезно хранене на децата на 2 години!
Важно е да подкрепите детето да развива здравословни хранителни навици и да приема полезна храна, нужна за неговото развитие и израстване.
Съвети за полезно хранене на децата на 2 години:
- Не се фиксирайте да следите количествата храна, които детето изяжда.
- Изгябвайте храненето да се превръща в битка и не насилвайте детето.
- Наблягайте на здравословните хранителни навици – като това цялото семейство да се храни заедно.
- Важно е родителите също да се хранят с полезни храни и да се избягват вредните храни с празни калории като сладкиши, шоколад, безалкохолни напитки, бонбони, чипс и др. Нека вкъщи да имате полезни храни като много зеленчуци и плодове, сушени плодове, ядки, бобови храни и др.
Храни, които са опасни и крият риск от задавяне
На две години, детето вече може да използва лъжица, да пие от чаша с една ръка и да се храни самостоятелно с храни за хранене с пръсти. Детето все още се учи да дъвче и да гълта добре и може по-бързо да поглъща храната, отколкото е безопасно. Затова има по-голям риск от задавяне.
Важно е да се избягват храни, които детето може да глътне цели и които да блокират дишането като:
- Кренвирши – добре е да се режат по дължина, преди да бъдат нарязани на парченца. Като цяло колбасите се избягват до 3г. възраст.
- Хапки фъстъчено масло или тахан – може да намазвате фъстъчено масло и тахани върху хляб или да ги добавяте към зърнена закуска, но не давайте само хапки от тях с лъжица.
- Ядки – цели ядки, особено фъстъци. Когато давате ядки, за предпочитане е те да са предварително смлени.
- Чели череши с костилка.
- Кръгли твърди бонбони, включително желирани бонбони.
- Дъвка
- Цели зърна грозде
- Сурови моркови, целина
- Пуканки
- Чери домати – не ги давайте цели, нарежете ги на четвъртинки.
- Големи парчета от всяка храна – месо, картофи, сурови плодове или зеленчуци.
Статията подготви: Мирослава Делчева, маг. фармацевт, здравен консултант на детски кухни Хер Бебе и Вълшебник, класически хомеопат, член на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, mira@miradelcheva.com, www.miradelcheva.com