Според науката детското хранене в първите 1000 дни от зачеването е много важно за растежа, здравето, физическото и умственото развитие. Храненето е определящо за развитието на заболявания по-късно като сърдечно-съдови болести, диабет, затлъстяване и др.
Важно е здравословното хранене по време на бременност и след раждането, т.к. се повлиява физическото и интелектуалното израстване и се намалява риска от заболявания.
До навършване на една година бебето утроява своето тегло от раждането. В голяма степен се развиват мозъка, имунната и храносмилателната система.
Храносмилателната система след раждането е незряла!
Тя трябва да премине от хранене с кърма, която е течна храна до хранене с твърди храни в голямо разнообразие. Консистенцията се променя от течна през кашеста, до хранене с малки парченца или намачкана храна.
След първата годината децата започват да се хранят със семейна храна. Цялото семейство се храни с една храна, която се съобразява да е по-безсолна, да не е мазна, с по-малко подправки и на по-малки парчета.
Тъй като децата растат по-бързо, те имат нужда от по-калорична храна. Като тя трябва да съдържа хранителни вещества като протеини, въглехидрати, мазнини, витамини, минерали.
Неблагоприятно за развитието и растежа е както недостатъчното хранене, така и небалансираното хранене и високия прием на енергия. Недостиг при малките деца най-често има на белтъчини, незаменими мастни киселини, витамини и минерали. Това може да доведе до забавен растеж, ниско тегло, слаб имунитет и често боледуване, забавено физическо и интелектуално развитие.
Ако храненето е небалансирано и се приемат повече захари и мазнини, има риск по-късно да се отключат заболявания като диабет тип 2, сърдечно-съдови и др. Ако детето в ранна възраст е с повишено тегло и затлъстяване, това трудно се преодолява.
Още по време на бременността, кърменето, захранването се създават и вкусовите предпочитания и здравословни навици!
Още в утробата бебето усеща вкуса и мириса на храните, които приема майката. През третия триместър рецепторите за мирис и вкус се стимулират от храните, които майката яде и които бебето усеща чрез околоплодната течност. Още тогава се създават първите хранителни предпочитания.
Опознаването на вкуса и мириса на храните продължава по време на кърмене и в ранна възраст. То зависи от това каква храна приема майката, с какви храни се захранва детето и какво е храненето в следващите години.
Естественото предпочитание на хората за сладки храни е заложено, тъй като кърмата е сладка на вкус. Желанията за други вкусове са придобити.
Хранителните предпочитания и навици, които се създават в кърмаческа и ранна детска възраст се запазват за цял живот!
Детската кухня благоприятства изграждането на здравословни хранителни навици чрез осигуряване на разнообразно седмично меню. Седмичното меню в детска кухня Хер Бебе съдържа източници на протеини като месо, риба, бобови и млечни продукти. Източници на полезни въглехидрати като ориз, просо, киноа, елда, овесени ядки, картофи, нишесте, макаронени изделия. Източници на полезни мазнини като зехтин, краве масло, гхи и др. Както и пресни, сезонни плодове и зеленчуци, богати на витамини и минерали. Всичко това осигурява оптимални условия за детското развитие!
Статията подготви: Мирослава Делчева, маг. фармацевт, натуропат и здравен консултант на детски кухни Хер Бебе и Вълшебник, mira@miradelcheva.com, www.miradelcheva.com