Наясно сме колко полезни са плодовете и зеленчуците и защо е важно децата да ги ядат всеки ден. Но как децата да харесват и ядат с удоволствие повече плодове и зеленчуци?
Съвети за родителите как децата да ядат повече плодове и зеленчуци:
- Давайте плодове и зеленчуци между храненията, като храна за похапване. Може да имате нарязани плодове в хладилника и да ги давате на детето.
- Сервирайте често салати. На основните хранения е добре да има сурови или сготвени зеленчуци. Салата, супа, запечени зеленчуци.
- Опитайте да готвите рецепти с повече зеленчуци, вместо само месо с ориз и картофи. Например паста със зеленчуци, зеленчукови кюфтенца, огретени, гювеч, фритата с яйца и зеленчуци и др.
- Всеки дан давайте на децата поне един от зеленолистните зеленчуци и жълти зеленчуци, богати на витамин А, като спанак и други зелении, броколи, моркови, тиква.
- Всеки ден давайте богати на витамин Ц зеленчуци и плодове, като портокали, грейпфрут, ягоди, пъпеш, домати, броколи.
- На всяко основно и междинно хранене включвайте зеленчуци и плодове. Например плодове на закуска, заедно със зърнена закуска. Салата към обяда, пастет от зеленчуци или песто към следобедната закуска. Един или два зеленчука към вечерята.
- Много важно – бъдете модел за подражание, като вие като родител се храните със зеленчуци и плодове!
Какво още да направите, за да ядат децата повече плодове и зеленчуци?
- Следете детето да приема препоръчителното количество зеленчуци и плодове от 300-350гр до 3г. възраст.
- Когато пазарувате започнете от щанда с пресни храни, като плодове и зеленчуци и зареждайте в по-големи количества за седмицата.
- Избягвайте да купувате чипс, сладкиши, безалкохолни напитки, бонбони и др. пълни с празни калории храни. Ако детето не ги вижда и не са на разположение вкъщи, няма да му се прияждат.
- Ограничавайте плодовите сокове и вместо тях давайте цели плодове.
- Хранете се заедно цялото семейство, като на всички се сервират ястия със зеленчуци и салата. Изследванията показват, че когато цялото семейство се храни заедно, децата по-рядко ядат пържени храни или сладкиши.
Запомнете най-важното, че когато избирате полезни храни, вие създавате здравословни, хранителни навици у децата, които след това остават за цял живот.
Статията подготви: Мирослава Делчева, маг. фармацевт, здравен консултант на детски кухни Хер Бебе и Вълшебник, класически хомеопат, член на Асоциацията на лекарите хомеопати в България, mira@miradelcheva.com, www.miradelcheva.com